Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Německo | Nizozemsko | Lucembursko | Rakousko | Španělsko | Švýcarsko | USA
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Čo treba vybaviť v Mnichove po svadbe na Slovensku?  (Přečteno 45947 krát)
Dadka



Karma: 0
Příspěvků: 10


« : Září 08, 2014, 05:50:02 pm »

Prosím vás, máte skúsenosti...minulý mesiac sme mali svadbu na Slovensku. Sme obaja slováci a žijeme už dlhšie v Mníchove. Na Slovensku som si vybavila zatial len sobášny lisť, ktorý som si dala doma preložiť a občiansky preukaz, ktorý ešte ale nemám. Kde mám nahlásiť tu v DE zmenu?Co???
Ďakujem za odpovede.
Zaznamenáno
jesennavila



Karma: 5
Příspěvků: 433



« Odpověď #1 : Září 09, 2014, 09:46:37 am »

Sama som toto neriešila, ale našla som nejaký link:

http://www.frauenzimmer.de/cms/liebe-singles/hochzeit-heiraten/namensaenderung-nach-hochzeit.html

Podľa toho musíš nahlásiť zmenu

1. pri Lohnsteuerkarte
2. v banke (kde máš účet)
3. v práci
4. pri vodičáku (ak máš nemecký)

Povedala by som, že inak všade, kde niečo je na tvoje meno, okrem iného, nezabudni ho zmeniť pri tvojom prihlásení k pobytu.

Inak, ja som toto absolvovala na Slovensku a niekde chceli vidieť sobášny list, niekde im stačil len nový občiansky, čo som dostala na základe sobášneho listu.
Pre istotu by som ten preložený sobášny list brala so sebou všade, kde chceš hlásiť zmenu. Pozor, sobášny list musí byť preložený úradne overeným prekladateľom (nie len hocijakým.)
« Poslední změna: Září 09, 2014, 09:53:50 am od jesennavila » Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #2 : Září 09, 2014, 05:31:58 pm »

Uz to tady bylo nekolikrat napsane, že...
... preklady si zarizuj az Te o ne nekdo pozada a v ten moment bych se zajimal i o to, jake... Jestli jen preklad. Nebo preklad od Nemeckeho prekladatele s razitkem a nebo i s apostilou...

Protoze uz je na mnoha oficialnich mistech ani nechtějí. ..

A jen doplnim ze je jedno je-li ridicak slovensky nebo nemecky, pokud se Ti zmenilo jmeno v OP musis vymenit jeden jako druhy...
Zaznamenáno
David
Zakladatel

*

Karma: 45
Příspěvků: 2556


:)


WWW
« Odpověď #3 : Září 10, 2014, 10:46:44 am »

http://www.germany.cz/mkportal/modules/wiki/index.php/Svatba_v_Německu
Zaznamenáno
Dadka



Karma: 0
Příspěvků: 10


« Odpověď #4 : Září 23, 2014, 09:17:16 pm »

Ďakujem za odpovede.Skôr som myslela, kde treba najskôr zavolať alebo ísť v Mnichove. AK to niekomu pomôže, tak už som to absolvovala.
Takže: 1, treba íst osobne na Rathaus so sobášným listom, ktorý som si dala doma preložiť do nemčiny a nemala som ani apostilu a uznali mi ho.
               Do týždňa sa to automaticky zmení aj na  Finanzamte.
               Tým sa zmení aj Steuerklasse z 1 na 4. Ak chce niekto 3 a 5, tak musia podať žiadosť na Finanzamt písomne.
          2, zavolala som do banky, Tam treba Heiratsurkunde a už nový preukaz - občiansky. Ja mám slovensky. A treba tam ísť potom osobne.
          3, Krankenkasse - stačí zavolať a poslať mailom Heiratsurkunde a do týždna som mala novú kartičku.
          4, A kedže som doma s dieťaťom, tak ešte ZBFS (Elterngel) a AA pre Kindergeld. Stačilo zavolať a napísať im mail.
          5, a potom všetko ostatné.....

Snáď to niektomu pomôže.
Ahojte
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Malorka.es © 2014
Z Malorky o Malorce, česky i slovensky. Stránky Čechů a Slovákp o životě, práci a studiu na ostrově Mallorca.

Odkazy