Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Německo | Nizozemsko | Lucembursko | Rakousko | Španělsko | Švýcarsko | USA
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: přihlaseni k pobytu jako formalita  (Přečteno 68490 krát)
Junge



Karma: 0
Příspěvků: 4


« : Leden 20, 2015, 02:34:17 pm »

Ahoj všichni,
pracuji v DE a mám status pendlera. Přesto každý den nedojíždím do zaměstnání z CZ ale občas přespím na penzionu v Německu. Status pendlera mi přišel výhodnější kvůli tomu že jsem pojištěn v obouch zemích a navíc se na penzionu nemohu přihlásit k pobytu(je to komplikované)...nyní  ale řeším jak zůstat v německém systému...Napadlo mě přihlásit se ke známému co bydlí v DE jen "naoko"...Ale potřebuju poradit..Pokud se přihlásím k pobytu v DE ,tak už nemůžu mít status pendlera(dočetl jsem se,že i pokud dojíždím do čech jednou týdně mužu byt pendler).. musím tedy ohlásit na české zdravotní pojistovně že u nich ruším pojištění? Musím při přihlášení pobytu na KVR říct že mám status pendlera a že už ho nechci(ani dojíždet jednou týdne do čech)? Stoupnou náklady(třeba zaodpad) nájemníkovi ke kterému se k pobytu přihlásím?  ..už v německu hledám vlastní bydlení,akorát zatím nemůžu najít nic cenově přijatelného.. DĚKUJU MOC VŠEM ZA rady k tématu. Úsměv
« Poslední změna: Leden 24, 2015, 01:07:08 pm od Junge » Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #1 : Leden 20, 2015, 05:59:18 pm »

Ode mě bohužel jen útržkovitě, k některým otázkám nemám dost informací.

Tím, že se k někomu přihlásíš (pošta ti pak bude chodit na Jan Novák, c/o Ferdinand Bauer, Musterstraße 18), mu nemusí stoupnout nic, protože, na rozdíl od ČR, tady obec žádné poplatky podle počtu osob nevybírá. Poplatky za odpad, vodu, společnou elektřinu apod. rozpočítává majitel/správce domu.
Kdybys u něj opravdu bydlel, měl by nejspíš nahlásit osobu navíc u správce domu, ale pokud jim na dotaz vysvětlí, že adresa je u něj jen korespondenční, nemá mu kdo dělat problémy.

K přihlášení by po tobě neměl nikdo chtít žádné doklady od bytu...u mě je už roky nahlášeno asi různých bývalých 15 studentů a nic jsem jim nepotvrzoval Úsměv

Dej si ale pozor na to, že jakmile se tu přihlásíš, začnou se o tebe starat místa jako GEZ (poplatky za televizi) a finanční úřad.

Kvůli GEZ - radši se známého předem zeptej, zda je přihlášen a platí, jinak bys na něj svým přihlášením mohl obrátit jejich pozornost. Pokud platí, prostě na dopis od GEZ odpovíš, že už platí on. Poplatek je jen jeden za byt, tím jeho tedy budeš pokryt i ty.

Zdravotní pojištění smíš mít jen jedno. Pokud pravidelně pendluješ, neměl by být problém být pojištěn v ČR a zde péči užívat jako cizí pojištěnec. Kdyby ses rozhodl (nebo byl nucen) se pojistit v DE, musíš, jaks už sám řekl, na české pojišťovně prohlásit, že se budeš dlouhodobě zdržovat v zahraničí. Pojištění pak bude pozastaveno, ale ne zrušeno. Kdyby ses zase do ČR vracel a pojištění obnovoval, bude pojišťovna chtít doklad, žes byl celou dobu pojištěn jinde. Správně bys v průběhu pojištění neměl mít žádnou mezeru.

Nemám ale absolutně tušení, jak je to s finančním úřadem. Podle mě nejspíš začne zkoumat, zda jsi se v Německu zdržoval víc než půl roku, a pokud ano, začne chtít, abys danil tady.
Nebo se možná můžeš přihlásit jako "Zweitwohnsitz" (druhotné bydliště), ale nevím, zda v tom případě může hlavní bydliště být v zahraničí a zda ti to druhotné bydliště nějak pomůže ve vztahu k pracovnímu úřadu.
Jakmile se na pracáku přihlásíš, neměl bys samozřejmě tvrdit, že jsi pendler - podporu máš čerpat tam, kde bydlíš. Bylo by tedy vhodné, se tady před přihlášením na pracáku plnohodnotně přihlásit. A pozor, pokud ti podporu přiznají, mohou tě kdykoliv předvolat, že s tebou chtějí něco řešit. Pokud neuposlechneš, budou ti krátit dávky. Pokud tady tedy ani na podpoře neplánuješ doopravdy bydlet, měl by ti onen známý spolehlivě a rychle přeposílat důležitou poštu.
Také pozor - některé obce od těch, kdo se u nich přihlašují pouze na "Zweitwohnsitz", vybírají zvláštní daň (logika je nejspíš: "bydlíš tu a pracuješ, ale nedaníš...").

Snad ti to takto trochu pomůže - k těm finesám ohledně pendlerství, zdravotního pojištění a podpory v případě ztráty zaměstnání ti snad poradí někdo, kdo s tím má praktické zkušenosti.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Junge



Karma: 0
Příspěvků: 4


« Odpověď #2 : Leden 20, 2015, 06:28:15 pm »

Ahoj Kleene..díky moc za informace,pomohli mi dát dohromady další kus týhle pro mě zatím neznámý skládačky  Škleb je dobře že by nájemníkovi nestoupli náklady...co jsem tak pátral,tak k tomu aby jsi měl nárok zaregistrovat se na arbeitsagentur nesmíš být pendler(ani pendler který má druhé bydliště v DE,ale jednou týdně se vrací domů). Proto se potřebuju "plnohodotně přihlásit" jak ty sám říkáš.   To plnohodtné příhlášení obnáší ještě něco navíc ??
« Poslední změna: Leden 24, 2015, 01:12:25 pm od Junge » Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #3 : Leden 20, 2015, 07:21:15 pm »

Já mam nyní zdravotní pojištění v německu..a zároveň i v čechách......tím pádem mít jen pojištění v zemi kde trávím...
Pozor, zdravotní pojištění smíš mít ze zákona (aktivní) jen jedno! Pokud tedy máš opravdu jedno v ČR a jedno extra uzavřené tady, zaděláváš si na potenciální problémy. Jaké jsou případné sankce, to ovšem nevím.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
jirike
Host
« Odpověď #4 : Leden 20, 2015, 07:56:05 pm »

Sankce ani tak ne jako riziko, že nektera z pojistoven rekne, že to jeji pojištění je neplatne presne v moment, kdy se tam objevi nejaka velka faktura od lekare, nebo z nejakeho zarizeni ktere hradi pojistovna. A vrati jeden mesic zpet a oduvodni to nezakonnym uzavrenim smlouvy.
A pokud tu fakturu v ten moment nepokryje ani ta druha pojistovna a oduvodni to taky nejak, jako treba ze takovy zakrok nebyl potreba v Německu.... a nebo ze pokryje jen beznou cenu v ČR. ....
Tak to bude muset nekdo zaplatit....  Pláč
Ale to je jen teorie a spekulace Úsměv

Pendler by mel byt pojisteny pouze v ČR a pro pripad navstevy lekare v Nemecku by mel mit treba VZP/AOK karticku aby tady bez problemu mohl chodit kdyby bylo potreba...
Zaznamenáno
Junge



Karma: 0
Příspěvků: 4


« Odpověď #5 : Leden 20, 2015, 10:56:59 pm »

V německu je tedy pouze jedno "přihlášení" k pobytu...žádné jiné neníCo???
« Poslední změna: Leden 21, 2015, 10:28:53 pm od Junge » Zaznamenáno
bjetka
Host
« Odpověď #6 : Leden 20, 2015, 11:10:00 pm »

Je jeste trvaly pobyt, ale to je jen formalita, na kterou mas clovek narok, pote co ma 5 let v Nemecku prihlaseny pobyt... ale tim se nezabyvej. To ze si tu nahlasis pobyt (KVR/Gemeindehaus), jsi pak soucasti systemu, takze se ti v dohledne dobe na dane adrese objevi posta od ARD (drive GEZ) kvuli Rundfunkbeitrag. Jestli budes v korespondenci uvadet svoji adresu s c/o, urady nezajima. To co ti napsali z Arbeitsagentur je pravda. Mozna bys teda po kratsi dobe vytriskal Hartz IV (navod je tu jiste 250x v diskuzich od haryho), na klasickou podporu mas narok po roce. Kazdopadne, pokud po nemeckem uradu prace uz pomrkavas, prihlas se tu co nejdriv. Urcite mas aspon nejake zname, kam ti muze chodit posta.
Zaznamenáno
Junge



Karma: 0
Příspěvků: 4


« Odpověď #7 : Leden 20, 2015, 11:53:27 pm »

bjetka: ahoj  Úsměv tak to že je to jen korespondenční adresa bych asi neměl zmiňovat vůbec nikde...??
Zaznamenáno
bjetka
Host
« Odpověď #8 : Leden 21, 2015, 01:06:58 am »

To nikomu nevykladej. Na tom urade se te na to ani nikdo ptat nebude. Jsou i jine duvody, proc mit v Nemecku trvaly pobyt - napr. zalozeni uctu u nemecke banky... Nemusis o tom tak moc hloubat. Mrknutí Jenom teda jedna vec, celkem logicka: hlasit se musis na urade, pod ktery spada tvoje nove oficialni bydliste. Tzn. pokud jezdis do prace napr. do Mnichova a tvuj znamy, u ktereho se chces prihlasit, bydli v Berline, budes si tam holt muset udelat vylet na prislusny urad.
Zaznamenáno
Mtyna



Karma: 0
Příspěvků: 6


« Odpověď #9 : Leden 21, 2015, 10:15:22 pm »

ahoj,chci tady pracovat, a prý potřebuji smlouvu o nájmu,až tak se můžu registrova na úřadu.. když ji nemám,nezaregistrují mě?
 máte někdo zkušenost?
Zaznamenáno
bjetka
Host
« Odpověď #10 : Leden 21, 2015, 10:46:35 pm »

Pro zamestnavatele urcite nepotrebujes najemni smlouvu!!! A pokud by od tebe nekdo neco takove chtel, nohy na ramena... Kdyz si pujdes prihlasit pobyt, nikdo po tobe nebude najemni smlouvu chtit. Neni na tom nic zvlastniho, kdyz se napr. pristehujes ke svemu partnerovi/partnerce, nebyva zvykem, ze si partneri vzajemne vystavovali smlouvu, ze u sebe mohou bydlet... Aspon po mne to nikde nikdo nechtel, a to jsem prehlasovala asi 10x. Nicmene, pokud chces v Nemecku pracovat a hodlas tu bydlet, mel/a by sis ten pobyt nekde nahlasit, at uz na te adrese budes bydlet nebo ne, usnadni to urcite par veci.
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Malorka.es © 2014
Z Malorky o Malorce, česky i slovensky. Stránky Čechů a Slovákp o životě, práci a studiu na ostrově Mallorca.

Odkazy