Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Německo | Nizozemsko | Lucembursko | Rakousko | Španělsko | Švýcarsko | USA
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Jak je to s těhotenstvím v DE  (Přečteno 37755 krát)
kety 1



Karma: 0
Příspěvků: 2


« : Září 17, 2015, 09:33:11 am »

Ahoj, chci se zeptat, mám tady v DE odpracováno asi 9 měsíců. Zrovna jsem dostala výpověď a zjistila jsem, že jsem těhotná. Zaregistrovala jsem se tady na pracáku, ale nevím, co mám teď dělat. Jestli zůstat tady a odrodit tady, nebo se raději vrátit domů. Na pracáku mi řekli, že dostanu podporu pouze půl roku tady a to mi do porodu nevyjde, protože budu rodit v květnu a to je déle než půl roku. Tak co teď?Co?????
Díky moc za odpovědi ....
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #1 : Září 17, 2015, 11:03:05 am »

Ohledně porodu bych po naší dvojnásobné zkušenosti řekl, počkej si na něj tady. Péče je lepší a lidštější.

Potom přijde na to, proč vlastně přemýšlíš, zda být tady, nebo jet do CZ. Kvůli podpoře, rodinnému zázemí, nebo čemu?
Být tu zdravotně pojištěná a porodit, to můžeš koneckonců i bez podpory od pracáku, jen musíš z něčeho vyžít. Máš tu třeba i zaměstnaného a zákonně pojištěného manžela? Pak by ses mohla přihlásit jako člen rodiny k jeho pojištění.
Po porodu dostaneš na rok min. 300 EUR rodičovskou.

Jak Ti to vyjde časově, to záleží i na tom, jak dlouhou máš výpovědní lhůtu. Pár týdnů až měsíců před porodem také lze využít institutu ochrany matky (Mutterschutz), kdy jsi také do "méně dotknutelná" - nicméně jak tohle technicky funguje, když v té době budeš na pracáku, to bys musela někde zjistit, nebo tu třeba někdo poradí ze zkušenosti.
Podle znalostí němčiny se můžeš začíst třeba někde tady:
https://www.google.de/search?hl=de&q=mutterschutz+in+arbeitslosigkeit&btnG=Suche&meta=&gws_rd=ssl
http://forum.gofeminin.de/forum/bebeestla/__f15888_bebeestla-Arbeitslos-und-Mutterschutz-Kennt-sich-jemand-damit-aus.html
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
bjetka



Karma: 20
Příspěvků: 118


« Odpověď #2 : Září 18, 2015, 09:30:21 pm »

Jakmile zjistis, ze jsi tehotna, jsi pro sveho nemeckeho zamestnavatele "unkündbar" - a to i zpetne, kdyz to zjistis do dvou tydnu po vypovedi. Takze pokud uz neni po vsech lhutach, meli by te vzit zpatky a nebo nabidnout odstupne. Urcite se na to urgentne doptej na UP, jak postupovat dal.
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Malorka.es © 2014
Z Malorky o Malorce, česky i slovensky. Stránky Čechů a Slovákp o životě, práci a studiu na ostrově Mallorca.

Odkazy