Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Německo | Nizozemsko | Lucembursko | Rakousko | Španělsko | Švýcarsko | USA
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Porod v Čechách nebo v Německu? Co v Německu potřebuju?  (Přečteno 95166 krát)
kamilkaaaaako



Karma: 1
Příspěvků: 1


« : Červen 10, 2010, 09:30:51 am »

Předem všechny zdravím a prosím Vás o radu. :'(Ted jsem dokoncila školu v Česku. je mi 26, jsem v 5 měsíci těhotenství a mám se stěhovat k příteli do Německa.Kde je lepší rodit?Pokud bude čech, nebude pak problém s doktory nebo se školkou?Dále mi jde mi o to, kdybychon náhodou s přítelem nezůstali, nebude mít na prcka pak větší nárok, pokud se narodí v Německu? :-\a jak to musím udělat s pojištěním?Brát se zatím nebudem.A jak to bude s dávkami?V čr bych měla nárok na rodičovský příspěvek.Budu dostávat něco v Něm?Vím že je toho moc,ale prosím o radu.Děkuju Kamila
« Poslední změna: Červenec 21, 2010, 06:52:49 pm od David » Zaznamenáno
woolley



Karma: 1
Příspěvků: 34



« Odpověď #1 : Červen 11, 2010, 12:03:13 pm »

Ahoj Kamilo, takze od zacatku... rodit bych asi doporucovala tam kde mas lepsi zazemi, stehovani v 5. mesici muze byt stresujici a zacinat tu od zacatku, hledat nemocnici, doktory. .... Nepochopila jsem jestli je pritel Cech nebo Nemec. Pokud jsi doted byla v CR, muzes mit pri prestehovani do Nemecka problemy se zdravotnim pojistenim. Pokud nejste oddani, tak se na tebe nevztahuje rodinne pojisteni a jako tehotnou te jen tak nekdo nepojisti...

Pokud se rozhodnes rodit v Nemecku a chces aby melo miminko v RL zapsaneho pritele jako otce, musite pred porodem zajit na Jugendamt a sepsat papiry o otcovstvi. Miminko dostane nemecky RL, po porodu mas narok na Kindergeld 184 EUR (myslim) a pravdepodobne i na Elterngeld 300 EUR mesicne http://www.familien-wegweiser.de/wegweiser/stichwortverzeichnis,did=93560.html Musis byt teda v Nemecku poradne nahlasena.

O Kindergeld si muzes zazadat i v pripade ze se do Nemecka prestehujes az po porodu.

Co se tyce naroku tatinka na miminko, tak bohuzel neporadim...
Zaznamenáno
kalkulka



Karma: 4
Příspěvků: 113


« Odpověď #2 : Červen 11, 2010, 04:27:30 pm »

Kamarádka, co je teď těhotná mi říkala, že na německou mateřskou máš nárok až po té, co v Německu min. 2 roky odpracuješ, předpokládám, že to ví přesně.
Zaznamenáno
woolley



Karma: 1
Příspěvků: 34



« Odpověď #3 : Červen 11, 2010, 07:11:56 pm »

kalkulko jak to je s materskou nevim, ale Elterngeld dostanou i lidi co nepracujou, nepracovali, ale nej tech zkladnich 300 EUR. Materska a rodicovsky prispevek jsou tu stejne jako v CR dve rozdilne veci!

Ja jsem v nemecku jako zamestnanec nikdy nepracovala, jen jsem 18 mesicu byla selbständig a dostala jsem na 12 mesicu 67% meho vydelku zprumerovano za predchozi rok...
Zaznamenáno
kalkulka



Karma: 4
Příspěvků: 113


« Odpověď #4 : Červen 11, 2010, 08:49:19 pm »

Aha, pro me je materska a rodicovsky prispevek to stejny, jeste se me to netyka:-) tak to se omlouvam.
Zaznamenáno
Macouch



Karma: 21
Příspěvků: 310



« Odpověď #5 : Červen 12, 2010, 02:08:48 pm »

Kamarádka, co je teď těhotná mi říkala, že na německou mateřskou máš nárok až po té, co v Německu min. 2 roky odpracuješ, předpokládám, že to ví přesně.

Elterngeld dostanes kdyz jsi v Nemecku nahlasena, pracovat tu  pred tim nemusis. To je vlastne rodicovsky prispevek a spocitej si a je v takove vysi, ze to vychazi skoro presne jako ten zakladni co dostavas pri ctyrlete variante v CR.
Na ceske porodne mas narok at porodis kdekoliv.

Obcanstvi muze mit miminko obe, po kazdem rodici jedno. Jen se pak pozdeji musi rozhodnout, ktere si necha..... ale to je v zakone ted, kdo vi, co bude za 20 let.

S porodem jako takovym se musis podivat, jestli te tu nekdo pojisti. Jinak co do zazemi a sluzeb hlasuji rozhodne pro porod v Nemecku.
Zaznamenáno
mormartina



Karma: -24
Příspěvků: 145


« Odpověď #6 : Červen 22, 2010, 09:08:45 am »

Tak ja ti mohu napsat svou zkusenost - prvni dite se mi narodilo v Cechach, druhe v Berline. Dva naprosto odlisne pristupy. V Cechach jsem zazila dost cynicky pristup jako prvorodicka, nicmene na sale byli dva gynekologove, porodni asistentka a detska lekarka. S porovnanim v Berline je tam vetsi pece o matku, i kdyz je to vsechno neosobni a vecne. Ukazali mi, jak malou prebalovat, jak kojit, jak koupat a dbali na to, abych odpocivala, spala a dobre jedla.
V Nemecku jsem byla Privatpatient, porodu predchazel rozhovor s sefem kliniky. Porod jako takovy probihal naprosto jinak, pouze za pritomnosti jedne asiostentky a posleze prisel sef kliniky a prihlizel. ze zakona zde totiz nesmi rodit gynekolog, pouze Hebamme. Vsechno trochu chaoticke, po porodu sem tam nekdo prisel na pokoj, ale kdybych nevedela, co obnasi pece o mimino, nic bych se tu nenaucila.
Fazit. Prakticka pece rozhodne lepsi v Praze, ale v Nemecku jsem zase zazila vetsi dustojnost a respekt.
Na co mas tady narok? Na Elterngeld/Mutterschaftsgeld, dale na Erziehungsgeld v prvnim roce. To je udelovano bez ohledu na dobu pobytu v nemcku, zohlednen je pouze tvuj dosavadni prijem. Tavolej na Jobcenter - byv. Arbeitsamt a nech se prepojit na Familienkasse. Tam ti reknou, co budes potrebovat za formulare a kde je podat. To doporucuji udelat jeste, nez se miminko narodi, usetris si spoustu nervu.
Hodne stesti.
Zaznamenáno
hombrerg



Karma: -6
Příspěvků: 10



« Odpověď #7 : Červenec 11, 2010, 07:14:49 pm »

Citace
ze zakona zde totiz nesmi rodit gynekolog, pouze Hebamme

Povidali, ze mu hrali, nebo? Zenu tu rodila 2x per Kaiserschnitt - a to bych tu Hebamme chtel videt

Citace
Hebamme ist die Berufsbezeichnung für Frauen, die das Geburtsgeschehen während der Schwangerschaft, der Geburt und im Wochenbett betreuen

Citace
Eine Hebamme leitet die regelrechte Geburt ab Wehenbeginn völlig selbständig ohne Arzt (nach § 4 Abs. 1 Satz 2 Hebammengesetz (HebG/D) und nach §3 Abs. 1-2 Hebammengesetz (HebG/Ö). Nach diesen Gesetzen besteht die Hinzuziehungspflicht einer Hebamme

http://de.wikipedia.org/wiki/Hebamme
Zaznamenáno
Marquetka



Karma: 0
Příspěvků: 23



« Odpověď #8 : Červenec 18, 2010, 09:59:45 am »

Taky mam velice cerstvou zkusenost s porodem v Nemecku a muzu maximalne doporucit. Vsechno se nakonec zvrtlo v akutni cisar, ale pristup vsech byl naprosto skvely, hebammen na porodnim i na sestinedeli byly skvele. Vysel na me samostatny pokoj, i kdyz jsem pojistena obycejnym rodinnym pojistenim. Kvuli kompliacim, co zpusobily cisare, jsem musela byt trochu vic hlidana, takze prisel 1x denne doktor, vzal mi krev a informoval me o vysledcich predchoziho dne. Zadne vizity, zadne uklizecky v 6 rano, chovani vsech bylo naprosto perfektni a lidske. Hebammen ukazaly mi vsechno, co jsem chtela (jsem prvorodicka), vysvetlily peci o dite, kojeni, peci o jizvu atd. Mrknutí
Mne se nahodou moc libi, ze se o zenskou staraji hbm, protoze ony maji takovy lidstejsi pristup a nedelaji z porodu lekarsky zakrok, ale berou vse tak samozrejme a prirozene. A doporucuju vzit si hebamme i na poporodni peci doma, je to velice prinosne, ona se vyzna, poradi, pomuze, podpori a hlavne uklidni. Jako prvorodicka jsem presne tohle potrebovala Úsměv
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #9 : Červenec 19, 2010, 08:49:29 am »

Citace
ze zakona zde totiz nesmi rodit gynekolog, pouze Hebamme

Povidali, ze mu hrali, nebo? Zenu tu rodila 2x per Kaiserschnitt - a to bych tu Hebamme chtel videt
A jeeje, dalsi takovej, co sice nema nic k tematu, ale ma pocit, ze bez par oprav nevyznamnych nepresnosti by se zhroutil svet?
Jen jestli tohle forum mne a jeste jednoho takoveho snese...

Mimochodem RODIT a OPEROVAT jsou dve veci. Cisar je operace.
Rodi vzdy Hebamme, operuje, popravu a nastesti, chirurg.
« Poslední změna: Červenec 19, 2010, 08:56:55 am od kleena » Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
woolley



Karma: 1
Příspěvků: 34



« Odpověď #10 : Červenec 19, 2010, 05:46:50 pm »

Tak mne teda delal oba cisare gynekolog  Mrknutí. Ale jinak se ve specializaci doktoru nevyznam...

Ono se neda rict kde je lepsi rodit, zalezi to nejen na konkretni nemocnici, ale treba i na tom jaky personal ma zrovna smenu. Fakt je ze v Nemecku k cloveku pristupuji s vetsi dustojnosti...

Ale myslim ze ten dotaz nebyl jen o porodu samotnem, ale i o tom co tomu predchazi a nasleduje, zazemim jsem mela na mysli treba i kamarady, rodinu a tak. Prece jen je to neco uplne noveho Úsměv.
Zaznamenáno
hombrerg



Karma: -6
Příspěvků: 10



« Odpověď #11 : Červenec 21, 2010, 09:32:42 am »


A jeeje, dalsi takovej, co sice nema nic k tematu, ale ma pocit, ze bez par oprav nevyznamnych nepresnosti by se zhroutil svet?


Nápodobně 

Na Plzeň, Vávro, na Plzeň!
Zaznamenáno
mormartina



Karma: -24
Příspěvků: 145


« Odpověď #12 : Červenec 21, 2010, 06:44:19 pm »

PS opravuji a omlouvam se za nepresnou informaci , ano, gynekolog smi rodit, pokud jde o cisarsky rez.
preji prijemny vecer.
Zaznamenáno
kalkulka



Karma: 4
Příspěvků: 113


« Odpověď #13 : Červenec 24, 2010, 06:39:27 pm »

Pro upřesnění - císařský řež je operace a tu logicky dělá POUZE lékař a NIKDO jiný všude v civilizovaných zemích.

Porodní asistentky jsou u klasických nekomplikovaných porodů samy a lékař přijde až na šití (i v Česku).

Lékařka.
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Malorka.es © 2014
Z Malorky o Malorce, česky i slovensky. Stránky Čechů a Slovákp o životě, práci a studiu na ostrově Mallorca.

Odkazy